Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na jakie rzeczy musimy patrzeć przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w minionym okresie dosyć popularnym tematem. Oceny na jej temat są jednak skrajne. Swój nieprzyjazny klimat zawdzięcza przede wszystkim wiadomościom medialnym, które ostrzegają przed rzekomymi minusami, które to się z nią wiążą. Ostrzegają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod przykrywką udzielanych pożyczek zabierali mieszkania biednych osób.

Prawda wydaje się jednak odrobinę w wyższym stopniu złożona niż w modelu biedni pożyczkobiorcy i niedobrzy pożyczkodawcy. W chyba każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie możemy oceniać w sposób generalny określonego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest w całości bezpieczna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron ma świadomość pieczołowicie na co się decyduje.


Pożyczki pod zastaw mieszkań są przydzielane przez podmioty prywatne (zwyczajne kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (przekazywane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody zawierania umów przez równorzędne strony, jaka to zasada zawiera się polskim kodeksie cywilnym. Strony ustalają, że jedna ze stron użycza pożyczki w konkretnej wysokości a druga strona zobowiązuje się ją zwrócić w określonym czasie, razem z pobocznymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie ma przywilejów banku (np. nie może sprawdzać pożyczkobiorcy w BIK). Ubezpiecza się w takim razie poprzez zrealizowanie adnotacji w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo prosta konstrukcja od strony prawnej.